Jesteś naszym gościem

KLUB OBSERWATORÓW PTAKÓW

Szanowni Państwo!

Klub Obserwatorów Ptaków działający od trzynastu lat w Szkole Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich po raz kolejny zaprasza na wycieczki terenowe oraz spacery wszystkich zainteresowanych tematyką ornitologiczną. Będą się one odbywać w wybrane soboty od października 2014 do kwietnia 2015 roku. Podczas spotkań będziemy prowadzić obserwacje ptaki, uczyć się ich głosów, poznawać ich zachowania i zwyczaje.

Terminy, miejsca spacerów i wycieczek terenowych

04.10.2014 - Europejskie Dni Ptaków – liczenie ptaków wędrownych – wycieczka autokarowa nad Zbiornik Jeziorsko
(zgłoszenia przyjmowane telefonicznie).
05.10.2014 - Europejskie Dni PtakówGóra na Rogach (ul. Łupkowa / ul. Książka w Łagiewnikach) – liczenie ptaków wędrownych nad Łodzią w godzinach 900 - 1100.
08.11.2014 - Stawy Stefańskiego – Park 1-go Maja – Ner. Zbiórka ul. Pabianicka/Rudzka o godz. 900
13.12.2014 - Udział  w obrączkowaniu ptaków. Zbiórka przed wejściem do Ogrodu Zoologicznego o godz. 900
10-18.01.2015 - Zimowe liczenie ptaków wodno – błotnych i drapieżnych wzdłuż rzeki Ner we współpracy z Sekcją Ornitologiczną Koła Naukowego Biologów UŁ. Trasa: most na rzece Ner przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków – Konstantynów
– Mirosławice – Lutomiersk (zgłoszenia przyjmowane telefonicznie)
31.01-01.02.2015 -

Zimowe liczenie ptaków w parkach i ogrodach – indywidualny udział w akcji Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

28.02.2015 - Łódzki Park Kultury i Wypoczynku   im. J. Piłsudskiego na Zdrowiu.  Zbiórka przed wejściem do Ogrodu Zoologicznego o godz. 900
21.03.2015 - "W poszukiwaniu wiosny" – wyjazd Łódzką Koleją Aglomeracyjną do Łęczycy nad Kanał Królewski
(Leszcze – Błonie) lub Park im. J. Poniatowskiego w Łodzi (informacje udzielane telefonicznie).
28.03.2015 - Zjazd Ornitologów Ziemi Łódzkiej – Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, ul. Banacha 1/3 – informacje udzielane telefonicznie.
25.04.2015 - Na skrzydłach wiosny – wiosenne wędrówki ptaków – wycieczka Łódzką Koleją Aglomeracyjną do Domaniewic nad jezioro Okręt (informacje udzielane telefonicznie).

Wszystkich zainteresowanych spacerami i wycieczkami terenowymi (także osoby dorosłe) informujemy o konieczności zabrania biletów MPK, odpowiedniego stroju, w miarę możliwości lornetek i lunet, notesów i tradycyjnie dużej porcji dobrego humoru. Podsumowaniem całorocznej działalności Klubu Obserwatorów Ptaków będzie przeprowadzony w dniu 06.05.2015 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich - XIII Konkurs Wiedzy o Ptakach „Hej dzieciaki, hej młodziaki – jakie to ptaki?” W dotychczasowych edycjach uczestniczyło prawie 1000 uczniów z 50 szkół podstawowych i gimnazjów aglomeracji łódzkiej. Dla wszystkich uczestników przewidziano upominki, a dla najlepszych liczne i cenne nagrody. Szczegółowe informacje o działalności Klubu Obserwatorów Ptaków można uzyskać pod numerami telefonów: 42 684-19-74, 42 684-19-76.

Sympatyków i członków Łódzkiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (www.otop.org.pl) zapraszamy na spotkania Sekcji Ornitologicznej Studenckiego Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Łódzkiego (www.ptaki.org.pl) odbywające się w każdy pierwszy piątek miesiąca  o  godzinie  17.00   na   Wydziale   Biologii   i   Ochrony Środowiska  UŁ (ul. Banacha 1/3, budynek B, sala 114).

Wersja do wydruku

Jarosław Krajewski
Klub Obserwatorów Ptaków
Grupa Łódzka OTOP

XIII KONKURS WIEDZY O PTAKACH

Cele konkursu:

1.       Pobudzanie świadomości ekologicznej.

2.       Szerzenie wśród dzieci wiedzy na temat ptaków, ich znaczenia oraz zagrożeń dla ich bytowania.

3.       Promowanie działalności związanej z ochroną przyrody ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ornitologicznych.

4.      Integracja uczniów z różnych szkół mających wspólne zainteresowania.

Zasady uczestnictwa

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas I-III (gimnazja) i uczniowie klas IV-VI (szkoły podstawowe). W konkursie mogą brać udział również uczniowie klas młodszych szczególnie zainteresowani tematyką ptaków. Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 5 uczniów. W przypadku większej liczby chętnych, proszę o przeprowadzenie eliminacji wewnątrzszkolnych. Każdy uczestnik powinien mieć ze sobą legitymacje szkolną.

Tematyka

• znajomość pospolitych gatunków ptaków występujących w Polsce

• środowiska życia ptaków

• ochrona i rola ptaków w przyrodzie

Termin i miejsce konkursu

Konkurs odbędzie się w dniu 06.05.2015 r. (środa) o godzinie 900 szkoły podstawowe i o godzinie 1000 gimnazja,  w  Szkole  Podstawowej nr 7 im. Orląt Lwowskich w Łodzi przy ul. Wiosennej 1. Podsumowanie i ogłoszenie wyników przewidziane jest na godzinę 1130.

Przebieg konkursu

Konkurs składa się z trzech etapów trwających łącznie 45 minut.

1.       Test wyboru.

2.       Rozpoznawanie głosów ptaków.

3.       Rozpoznawanie gatunków ptaków na podstawie materiałów wizualnych.

Zgłoszenia

Wypełnioną kartę zgłoszeń można przesłać pocztą na adres: Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Orląt Lwowskich 95-535 Łódź, ul. Wiosenna 1, faksem pod numer 684-19-76 lub na adres e-mail sp7@vp.pl do dnia 04.05.2015 r. (karta zgłoszenia w załączniku lub do pobrania ze strony internetowej szkoły)

Nagrody:

-    dyplomy dla wszystkich uczestników

-    nagrody książkowe i rzeczowe dla najlepszych

Załączniki do pobrania:

Formularze zgłoszeń: Szkoła podstawowa i Gimnazjum

Pytania konkursowe

Europejskie Dni Ptaków

Podczas dwóch dni kolejnych już Europejskich Dni Ptaków odbyły się dwie wycieczki, w których uczestniczyło prawie 120 osób. Szczegóły obserwacji z nad zbiornika Jeziorsko i z Góry na Rogach poniżej.

Zbiornik Jeziorsko     |    Góra na Rogach   |

Archiwum: 2013/2014, 2012/2013,  2010/20112009/20102008/2009, 2007/2008, 2006/20072005/2006, 2004/2005, 2003/2004