SIÓDEMKOWE PIECHURKI

 

 

 

Rok szkolny 2018/2019

 

 

Rajd Strzelców Kaniowskich 2018

Członkowie szkolnego koła turystycznego "Siódemkowe Piechurki" uczcili setną rocznicę odzyskania niepodległości udziałem w XXIX rajdzie 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Podczas wędrówki nie zabrakło patriotycznych pieśni i odwołań do symboli narodowych. Przy pięknej pogodzie udało się z uśmiechem na twarzy przejść z Modrzewia do Julianowa, 11 km. Przerwę w Arturówku dzieci wykorzystały na świetną zabawę. W bibliotece, będącej metą rajdu, poza zasłużonym słodkim poczęstunkiem, obejrzeliśmy wystawę poświęconą drodze Polski do niepodległości. Opiekę podczas rajdu sprawowali nad grupą: pani Kamila Pietrzyk, pani Ilona Stasiołek, pani Magdalena Owczarek - Raszewska i pan Michał Kiersztyn.

 

th_dsc_0177 (5 kB) th_dsc_0182 (4 kB) th_dsc_0178 (4 kB) th_dsc_0185 (4 kB) th_dsc_0190 (5 kB)
th_dsc_0191 (4 kB) th_dsc_0195 (3 kB) th_dsc_0201 (4 kB) th_dsc_0203 (4 kB)

 

M. Kiersztyn

 

Rajd Jesienny

20 października trzydziestoosobowa grupa "Siódemkowych Piechurków" wybrała się na kolejny pieszy rajd. Tym razem Łódzki Oddział PTTK zaprosił nas do wędrówki po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich - w okolicach Starych Skoszew. Trasa zapowiadała się bardzo ciekawie, wiodła bowiem pięknymi lasami okolic Borchówki oraz w rezerwacie Struga Dobieszkowska. Niestety pogoda nam nie dopisała. Mimo, że było stosunkowo ciepło, całą trasę padał deszcz, co bardzo obniżyło morale dzielnej grupy turystów. W niesprzyjających warunkach atmosferycznych przeszliśmy około 10 km, nie docierając do mety w obawie przed odjazdem jedynego autobusu. Trzymając kciuki za pogodę liczymy na lepszą aurę w listopadzie! Grupą opiekowali się: pani Kamila Pietrzyk, pani Małgorzata Papuga, pani Magdalena Owczarek-Raszewska i pan Michał Kiersztyn.

 

th_1 (6 kB) th_2 (6 kB) th_3 (6 kB) th_4 (7 kB) th_5 (7 kB) th_6 (7 kB) th_7 (7 kB)

 

M. Kiersztyn

 

Rajd Najmłodszych

Rok szkolny 2018/2019 Koło Turystyczne "Siódemkowe Piechurki" zainaugurowało Rajdem Najmłodszych, który 29 września zorganizował Łódzki Oddział PTTK. Liczna grupa młodych turystów dzielnie wędrowała doliną Bzury z Lasu Łagiewnickiego do Zgierza. Trasa nie była zbyt długa, ale obfitowała w piękne, jesienne krajobrazy. Na mecie czekał grill z kiełbaskami i oczywiście pamiątkowy znaczek rajdowy. Dużą atrakcją dla uczestników rajdu był powrót do szkoły pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wszyscy z niecierpliwością oczekują już na kolejne rajdowe przygody. Grupą opiekowali się nauczyciele: p. Kamila Pietrzyk, p. Ilona Stasiołek, p. Beata Draczko i p. Michał Kiersztyn.

 

 

M. Kiersztyn

 

 

Rok szkolny 2017/2018

 

 

Rajd Kolumna 2018

W niedzielę 17 czerwca "Siódemkowe Piechurki" ostatni raz w tym roku szkolnym wyruszyły na rajd. Tym razem trzydziestoosobowa grupa uczniów klas IV pojechała pociągiem do Kolumny. Pogoda była iście letnia. Żar lał się z nieba, trudno było wędrować. Tymczasem trasa rajdu wiodła do doliny niewielkiej, ale za to malowniczej rzeki Grabi. Za wsią Barycz, gdzie niestety spłonął jeden z ostatnich drewnianych młynów, grupę czekał wymarzony i wyczekiwany odpoczynek. Na Piaskowej Górze, czyli podciętej przez rzekę wydmie, z piaszczystą plażą ponad godzinę rajdowicze odpoczywali, chłodząc się w orzeźwiającej wodzie. Były gry w zbijaka, budowanie tamy, zamków z piasku, a nawet turlanie się po piasku! Rajd zakończyliśmy na lodach w Kolumnie i bardzo zmęczeni po 8 godzinach wycieczki wróciliśmy do Łodzi.
Opiekunami na rajdzie byli: pani Kamila Pietrzyk, pani Ilona Stasiołek i pan Michał Kiersztyn.

 

M. Kiersztyn

 

 

Rajd do rezerwatu przyrody w Lesie Wiączyńskim

W sobotę 21 kwietnia grupa ponad 50 uczniów i rodziców pod opieką pani Małgorzaty Papugi, pani Kamili Pietrzyk, pani Magdaleny Raszewskiej, pani Ilony Stasiołek i pana Michała Kiersztyna wyruszyła w kolejną wędrówkę wraz z Łódzkim Oddziałem PTTK. Tym razem celem był rezerwat przyrody w Lesie Wiączyń. Aby tam dotrzeć grupa musiała wpierw przejechać pociągiem do Justynowa. Była to nie lada atrakcja, zwłaszcza dla młodszych uczestników, którzy nie mieli wcześniej okazji podróżowania z nowego dworca Łódź Fabryczna. Po krótkiej podróży Łódzką Koleją Aglomeracyjną grupa wyruszyła w drogę do Leśniczówki Wiączyń. Nie obyło się bez kłopotów z orientacją w terenie i zgubieniem szlaku. Później już wędrówka przez pola i łąki przebiegała bez większych kłopotów. W Leśniczówce organizatorzy przygotowali grilla z kiełbaskami. Był też soczek i oczywiście pamiątkowy znaczek rajdowy dla każdego piechura. To było świetne miejsce na dłuższy wypoczynek. Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń!

 

M. Kiersztyn

 

 

XXVI Rajd "Powitanie Wiosny"

Nadchodząca w kalendarzu wiosna zmobilizowała uczestników Koła Turystycznego Siódemkowe Piechurki, do wyruszenia na pierwszą tegoroczną wycieczkę, po długiej zimowej przerwie. Nikt z uczestników nie spodziewał się zapewne, że XXVI Rajd PTTK "Powitanie Wiosny" odbywać się będzie w iście zimowej scenerii, przy kilkustopniowym mrozie i w kilkucentymetrowej warstwie świeżego śniegu.
Niewielka, tym razem, grupa rajdowa dotarła do Lasu Łagiewnickiego w sobotę 17 marca po 9:30. Humory dopisywały, bowiem pogoda, choć nie wiosenna, była wyśmienita. Szlak wiódł północną częścią Łagiewnik przez malownicze wzgórza, z których niektórzy próbowali się turlać lub zjeżdżać. Najwięcej emocji było podczas wędrówki na azymut przez ostępy zimowego jeszcze lasu na Grzybową Górę oraz bardzo stromego z niej zejścia.
Rajd grupa zakończyła po przebyciu ponad 11 km ogniskiem z kiełbaskami i chlebkiem.
Uczniami opiekowali się pani Kamila Pietrzyk, pani Ilona Stasiołek oraz pan Michał Kiersztyn.

 

M. Kiersztyn

 

 

XXV Rajd Mikołajkowy

Udało się! Wraz z początkiem grudnia spadło trochę śniegu i w zimowej scenerii trzydziestoosobowa grupa młodych turystów wyruszyła na czwarty już w tym sezonie rajd. Wędrowaliśmy ponownie po Lesie Łagiewnickim, ale jakże innym od tego, jeszcze sprzed miesiąca. Kolorowe liście, które jeszcze w listopadzie szeleściły nam pod nogami zastąpiła biała pierzynka świeżego śniegu. Lekko dodatnia temperatura sprawiła, że śnieg szybko topił się - no cóż to był dopiero początek grudnia. W tej aurze wędrowaliśmy wschodnią częścią Lasu Łagiewnickiego, wspinając się na kilka stromych i śliskich wzniesień i często omijając zwalone konary drzew. Na jednym ze wzgórz nie obyło się bez grupowej bitwy na śnieżki. Po 9 kilometrach intensywnego marszu dotarliśmy na metę rajdu, gdzie na uczestników czekał słodki poczęstunek, pamiątkowe znaczki i mapy pieszych tras okolic Łodzi przygotowane przez organizatorów rajdu - Łódzki Oddział PTTK. Uczniami podczas rajdu opiekowali się: pani Kamila Pietrzyk, pani Magdalena Raszewska - Owczarek oraz pan Michał Kiersztyn. Towarzyszyła nam także pani Anna Machnicka z synem oraz kilkoro rodziców.

 

M. Kiersztyn

 

 

XXVIII Pieszy Rajd 28 Pułku Strzelców Kaniowskich

W Dniu Niepodległości, 11 listopada, grupa uczniów z klas: IVa, IVc, IVd, VIa i VIc wyruszyła w kolejną wędrówkę wraz z Kołem Turystycznym "Siódemkowe Piechurki" oraz Łódzkim Odziałem PTTK. Młodym turystom nie straszny był nadciągający nad Polskę Orkan Marcin i ogólnie typowo listopadowa pogoda. Trasa rajdu wiodła krętymi i dzikimi ścieżkami wschodniej części Lasu Łagiewnickiego. Jak miło było wędrować w jesiennej scenerii, gdy pod nogami szeleściły liście, a wokół mieniły się czerwień, pomarańcz i brąz. Ekscytujące okazało się przemierzanie ostępów leśnych z wiatrołomami. Wdrapywanie się na konary powalonych przez letnie wichury drzew dostarczyło wielu emocji i wrażeń wszystkim uczestnikom. Nie była to łatwa wędrówka, często trzeba było zbaczać z wyznaczonej ścieżki czy szlaku, by bezpiecznie ominąć przeszkodę. Po dotarciu do Arturówka, nieco zmęczeni, uczestnicy rajdu regenerowali swoje siły ochoczo bawiąc się na placu zabaw. Rajd zakończył się w siedzibie Biblioteki Rejonowej na ul. Łagiewnickiej, gdzie przy ciepłej herbacie i słodkim poczęstunku uczestnicy obejrzeli wystawę poświęconą upamiętnieniu wydarzeń z okresu I wojny światowej.
Rajd zorganizowali pani Kamila Pietrzyk i pan Michał Kiersztyn

 

M. Kiersztyn

 

 

21 października, w pochmurną i chłodną sobotę, uczestnicy Koła Turystycznego "Siódemkowe Piechurki" ponownie spotkali się przed Naszą szkołą aby wspólnie wędrować. Tym razem celem rajdu "Jesień Pieszych" organizowanego przez KTP Salamandra przy Łódzkim Oddziale PTTK był Aleksandrów Łódzki. Najpierw przez ponad godzinę uczestnicy wycieczki podróżowali środkami komunikacji miejskiej, aż do ulicy Szczecińskiej. Tam rozpoczynał się właściwy etap rajdu. Grupa otrzymała od organizatorów mapy wraz z opisami trasy. Było trochę kłopotu ze zorientowaniem mapy do kierunków świata, ale dzielna grupa dała sobie radę. Wyłonieni liderzy, chłopcy z klasy IVc, postanowili poprowadzić całą grupę do mety rajdu. Wędrowaliśmy zatem pograniczem Łodzi i Zgierza, doliną Sokołówki, by po niemal 3 godzinach ostrego marszu dotrzeć na metę w centrum Aleksandrowa Łódzkiego. Tam czekał na grupę słodki poczęstunek, gorąca herbata i oczywiście pamiątkowy znaczek rajdowy. Zmęczoną 11 kilometrową wędrówką grupę czekał jeszcze powrót do domu. Uczestnikami wędrówki opiekowali się: pani Małogorzata Papuga, pan Michał Lotka i pan Michał Kiersztyn.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny rajd, 11 listopada 2017 roku.

 


M. Kiersztyn

 

 

W sobotę 30 września Koło Turystyczne "Siódemkowe Piechurki" zainicjowało swą działalność pieszym "Rajdem Najmłodszych" organizowanym przez Łódzki Odział PTTK. Na zbiórkę o godzinie 9:30 przed szkołą stawiło się ponad 80 osób. Wśród nich byli uczniowie klas IV, V, VI, VII, rodzice, młodsze rodzeństwo oraz Koło Młodych Ekologów. Pogoda nam świetnie dopisała. Wędrówkę rozpoczęliśmy w okolicach Portu Łódź. Podążając na wschód dotarliśmy do doliny rzeki Ner, gdzie obserwowaliśmy dużą grupę kaczek krzyżówek. W; dobrych humorach i pełni sił zdobyliśmy następnie Rudzką Górę, podziwiając panoramę naszego miasta. Strome zejście nie przestraszyło nawet najmłodszych rajdowiczów i dzielnie całą grupą powędrowaliśmy w stronę Stawów Jana. Tam najmłodsi skorzystali z przerwy, bawiąc się na placu zabaw. Droga do Parku na Młynku była już dla wielu monotonna i męcząca. Mimo bolących nóg i ogólnego zmęczenia, po 4 godzinach wędrowania, cała grupa odmeldowała się na mecie rajdu otrzymując w nagrodę pamiątkowe znaczki! Wszyscy też ze smakiem skosztowali grillowanego poczęstunku przygotowanego przez organizatorów.
Tak liczną grupą rajdowiczów opiekowali się: p. Małgorzata Papuga, p. Kamila Pietrzyk, p. Magdalena Owczarek-Raszewska i p. Michał Kiersztyn.

 


M. Kiersztyn