Koło plastyczne

  p_kolo21 (3 kB)

 

Rok szkolny 2018/2019

 

 

Pingwinkowe szaleństwo!

Koło plastyczne w ramach przygotowań do świąt wykonało na zajęciach papierowe serwetniki w kształcie pingwinów. Kto by pomyślał że tyle radości mogą dać zabawy z kolorowym papierem:) Ale przecież przed Świętami Bożego Narodzenia wszystko wydaje się trochę bardziej barwne, radosne, magiczne...:)

th_1 (2 kB) th_2 (2 kB) th_3 (2 kB) th_4 (2 kB) th_5 (2 kB)

 

Poniedziałek z mozaiką w tle;)

Koło Plastyczne wybrało się dziś, 26.11.2018 r. na specjalny warsztat plastyczny do Zgierza. Wyprawa była wyjątkowa bo jechaliśmy pociągiem ŁKA i dla niektórych był to drugi w życiu przejazd takim środkiem transportu. Na tych atrakcjach się jednak nie skończyło. Prowadzący spotkanie, Pan Cezary Marasiński przygotował dla uczestników całą ścianę swej pracowni i przeznaczył ją na plastyczne wytwory. Zadaniem dziewcząt bylo stworzenie mozaiki o tematyce morskiej. Do tych zajęć uczennice nie miały okazji układać kompozycji z setek malutkich różnobarwnych kwadracików, był więc to ich debiut. Jednak efekt pozytywnie zaskoczył przede wszystkim je same. Współpracując dziewczynki w ciągu półtorej godziny stworzyły przepiękną mozaikę. Pięknie!

th_20181126_153014 (5 kB) th_20181126_153453 (3 kB)

 

Komiksowa sobota w Pałacu Herbsta

Uczestnikom Koła Plastycznego nie straszna była jesienna szaruga i mimo mżawki, niskiej temperatury i weekendu wyruszyli na spotkanie z kulturą. Kolejny już raz mieli okazję zawitać do Muzeum Pałac Herbsta, tym razem na warsztat o tworzeniu komiksów. Spotkanie prowadził Pan Piotr Kasiński, który o komiksach wie prawie wszystko. Uczniowie dowiedzieli się więc, jak poprawnie narysować komiks, jakich dymków używać do jakich wypowiedzi, gdzie je umieszczać i co powinny zawierać. Pan Piotr podkreślał też, że najważniejszy jest pomysł, dał więc wszystkim obecnym okazję do wygenerowania nowych idei i spróbowania swoich sił w komiksowych rysunkach. Koło Plastyczne bawiło się przy tym doskonale!

th_1 (3 kB) th_2 (3 kB) th_3 (3 kB) th_4 (3 kB) th_5 (3 kB) th_6 (3 kB) th_7 (3 kB)

 

Polecamy!:)

W dniu dzisiejszym Koło Plastyczne kolejny raz odwiedziło Muzeum Pałac Herbsta, w którym uczniowie mieli okazje tym razem dowiedzieć się czegoś więcej na temat pracy służby. Udało nam się dziś cofnąć w czasie i poznać jedną z pokojówek, która oprowadzała nas po jadalni i garderobie, pokazywała prawdziwe żelazko na duszę, miotełki do kurzu, fartuszki czy cynowe garnki. Dowiedzieliśmy się też kim był kamerdyner i czym zajmowała się gospodyni.

th_4 (3 kB) th_5 (4 kB) th_6 (3 kB) th_7 (2 kB)
th_8 (4 kB) th_9 (5 kB) th_10 (5 kB)

 

Koło Plastyczne na łonie natury:)

Piękna wrześniowa aura zachęciła uczestników zajęć plastycznych do spędzenia czasu na wspólnym rysowaniu natury. I tak na "tapetę" trafiły wierzby, brzozy i inne okazałe drzewa zdobiące przyszkolne tereny. A jakie wyjątkowe prace powstały można zobaczyć poniżej...

 

 

 

 

Rok szkolny 2017/2018

 

Piątek trzynastego z historią Łodzi

Dzień 13.04. 2018r., czyli piątek trzynastego nie dla wszystkich był pechowy... Koło Plastyczne miało wyjątkowe szczęście uczestniczyć w odbywających się na terenie szkoły warsztatach dotyczących historii miasta Łodzi. Uczestnicy uzupełniali swoją wiedzę o ukochanym mieście o nieznane wcześniej fakty i słuchali z zapartym tchem legend, które momentami brzmiały bardzo strasznie. Wszyscy mieli okazję obejrzeć wcześniejsze piękne herby miasta i historyczne zdjęcia. Zaś na koniec udało się nawet zilustrować jedną z poznanych legend, czyli zrobić to, co artystycznie skołowani lubią najbardziej:)

 Koło Plastyczne na artystycznej wizycie w Zgierzu

W dniu 23.03.2018r. Koło Plastyczne wzięło udział w wyjątkowych warsztatach. Zajęcia odbyły się w filii WODN w Zgierzu i dotyczyły tureckiej techniki zdobienia tkanin, zwanej Ebru. Technika ta polega na odbijaniu z powierzchni cieczy wzorów stworzonych rozlanymi farbkami i pozwala na uzyskanie wielobarwnych fantazyjnych wzorków. Uczniowie klas Va, Vc i VII d byli zachwyceni powstałymi kombinacjami kolorystycznymi i chcieliby w nieskończoność je mnożyć:) Polecamy wszystkim artystycznie zakręconym!Wystawa prac podczas drzwi otwartych

Podczas drzwi otwartych w naszej szkole jak zawsze zorganizowane zostało stanowisko plastyczne, które przyciągało przyszłych uczniów naszej placówki szerokim wachlarzem kolorów i kolorowanek :) Pomocą w pracy służyły uczestniczki Koła Plastycznego, zachęcając do zabaw pastelami i opowiadając o szkole. Być może wśród małych gości znajdowali się przyszli następcy plastycznie zakręconych. :)W Pałacu Herbsta komiksowo - Koło plastyczne uczy się tworzyć komiksy...

W sobotę, 9 grudnia uczestnicy Koła plastycznego, wraz z zainteresowanymi uczniami z innych szkół, brali udział w specjalnym warsztacie dotyczącym trudnej sztuki tworzenia komiksów. Podczas spotkania mieli okazję rozpoznawać najsłynniejsze postaci komiksowe, takie jak The Yellow Kid, Kapitan Ameryka, Asterix i Obelix czy Tytus, Romek i A'Tomek, Dowiedzieli się także wielu ciekawostek dotyczących dymków i kadrów komiksowych, ale co najważniejsze, pod okiem specjalisty p. Piotra Kasińskiego, własnoręcznie tworzyli komiks:)Z wizytą u Aleksandry i Leona - Koło Plastyczne kolejny raz w Pałacu Herbsta

W piątek 1.12.2017r. uczestnicy Koła Plastycznego mieli przyjemność poznawać Pałac Herbstów od podszewki. Jednak, ponieważ na przełomie XIX i XX wieku zamieszkiwała ten piękny budynek cała familia Herbstów, organizatorzy postanowili tym razem skupić się na latach 20 XX wieku, gdy przy ul. Przędzalnianej 72 mieszkali Aleksandra i Leon. Warsztat, w którym uczestniczyli nasi uczniowie, miał na celu przybliżenie sposobu życia ówczesnych mieszkańców. Mogliśmy zatem, podczas spotkania przekonać się na jakich zajęciach mijały właścicielom dni, jak wyglądał gabinet pana domu, pokój orientalny, pokój myśliwski, jadalnia czy sala balowa oraz czym zajmowano się w tych pomieszczeniach. Dzieci dowiedziały się, że pan domu spędzał, wraz ze znajomymi dżentelmenami, czas na paleniu cygar i rozmowach i polowaniach. Zaś pani domu, wraz z zaproszonymi damami omawiała najnowsze modowe trendy, literaturę lub...wywoływała duchy! Seanse spirytystyczne były bowiem w tamtym okresie bardzo popularne! Uczniowie zobaczyli też, że przygotowanie przez służbę posiłków wcale nie było takie proste i oczywiste, przy całym arsenale łyżeczek do arbuza, kawioru i leguminy, widelczyków i nożyków do ryb i mięs czy szpikulców do skorupiaków oraz przy konieczności ułożenia tych wszystkich sztućców i naczyń w odpowiednim - co do centymetra - miejscu. I to kilka razy dziennie! Jak się okazało, życiem tamtejszych zamożnych ludzi także rządziło wiele skomplikowanych zasad. Wizyta w Muzeum Pałacu Herbsta była wielce pouczająca. Pozostaje tylko polecić :)
Koło Plastyczne - Tydzień Patrona

Uczestnicy Koła Plastycznego także zaangażowali się w obchody Tygodnia Patrona, tworząc prace plastyczne zainspirowane lwowską architekturą. Uczniowie wykonali "Czarne Kamienice", które podkleili i ozdobili według własnego pomysłu. Niektórzy wykonali również inne prace. Wszystkie wytwory posłużyły do stworzenia dekoracji związanej z Orlętami Lwowskimi na tablicy tematycznej na parterze, gdzie mogły cieszyć oko wszystkich uczniów i pracowników szkoły.Koło Plastyczne poznaje tajniki mody w Pałacu Herbsta

W dniu 13.10.2017r. uczestniczki Koła Plastycznego odwiedziły Muzeum Pałac Herbsta, w którym przeprowadzono dla nich warsztat dotyczący mody przełomu XIX i XX wieku. Dziewczęta dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących sposobu życia i ubierania się w tych czasach. Okazało się, że życie damy w poprzednich stuleciach nie było takie proste a wytworne i piękne stroje nie były wcale tak praktyczne i wygodne w użytkowaniu czy zakładaniu. Uczennice poznały też nazwy typowych damskich i męskich elementów garderoby z tamtych okresów. Dowiedziały się czym był surdut, homburg czy turniura. Przekonały się także na własnej skórze jak nosiło się krynolinę, cylinder czy kapelusz z... gołębiem! Zaś na podsumowanie zajęć, dziewczęta miały okazję zabawić się w dziennikarzy i zaprojektować pierwszą stronę z ówczesnego żurnala. Cóż to był za modny warsztat!:)
Koło Plastyczne na tropie artystów - wizyta w Muzeum Pałacu Herbsta

Zajęcia koła plastycznego to spotkania, na których poznajemy nowe techniki plastyczne, rozmawiamy o sztuce, analizujemy dzieła wielkich malarzy i inspirujemy się nimi, zajmujemy się rękodziełem i sztuką ludową, przygotowujemy się do konkursów szkolnych i pozaszkolnych, wymieniamy się pomysłami. Rozwijamy swoje zdolności manualne i kreatywność.  

Rok szkolny 2016/2017

 

 

 

Drodzy Artyści!

Zajęcia koła plastycznego to spotkania, na których poznajemy nowe techniki plastyczne, rozmawiamy o sztuce, analizujemy dzieła wielkich malarzy i inspirujemy się nimi, zajmujemy się rękodziełem i sztuką ludową, przygotowujemy się do konkursów szkolnych i pozaszkolnych, wymieniamy się pomysłami. Rozwijamy swoje zdolności manualne i kreatywność. 

Szukasz sztuki? 

Przyjdź, być może sztuka szuka właśnie Ciebie?:)

Zajęcia odbywają się w czwartki w godzinach 15.40 - 16.25, w harcówce.

 

 

Zdecuopage'owani, czyli... serwetkomania!

W ramach zajęć Koła Plastycznego uczennice miały niebywałą przyjemność tworzyć i ozdabiać drewniane przedmioty techniką decoupage'u. Jest to sposób zdobienia polegający na naklejaniu fragmentów serwetek na uprzednio pomalowaną powierzchnię wybranej rzeczy. "Zdecoupage'ować" można wszystko, począwszy od drewnianego pudełeczka, przez kubki, świece, torebki, podkładki a na... plastikowej drukarce skończywszy! Uczestniczki zajęć ozdabiały ramki na zdjęcia, wykorzystując motywy kwiatowe i zwierzęce. Może i Ty dasz się wciągnąć w serwetkomanię?:) Spójrz jakie to łatwe i przyjemne:)


 

Zajęcia z tworzenia kreatywnych naklejek w IIIc

Kolejny raz uczestniczki Koła Plastycznego Amelia i Ala z VI c gościły na drugim piętrze, aby zaszczepić w młodych umysłach naszych uczniów zamiłowanie do sztuki i do artystycznych działań. Tym razem klasa IIIc tworzyła pod ich czujnym okiem kreatywne naklejki, z własnym wybranym motywem- narysowanym własnoręcznie lub specjalnie przygotowanym. Uczniowie po wykonaniu naklejek, zdumieni pytali: " -To już? ". Wy tez zobaczcie jakie to proste!

 

Warsztaty plastyczne

Kolejny raz uczestniczki Koła Plastycznego, Ala i Amelia z klasy VI c przeprowadziły warsztaty plastyczne dla uczniów klas młodszych. Tym razem klasa II b przeniosła się do magicznego świata kresek i plam barwnych tworząc prace na temat "Bajkowa łąka". Uczennice klasy szóstej pozwoliły dzieciom, by poniosła je fantazja i by pokazały najbardziej niesamowite i kolorowe łąki jakie tylko umysł dziecka może wykreować. Zobaczcie sami!:).

 

Muzeum Sztuki MS2

Uczestniczki Koła Plastycznego w dniu 23.05.2017 r. miały okazję zwiedzić aktualne wystawy w Muzeum Sztuki MS2 przy ul. Ogrodowej. Wizyta w muzeum była w szczególny sposób związana z rocznicą 100-lecia awangardy w Polsce, toteż wśród eksponatów instytucji naszą szczególna uwagę zwracały prace autorstwa Katarzyny Kobro oraz Władysława Strzemińskiego. Jednakże zbiory muzeum są znacznie obszerniejsze i składają się z prac i dzieł z przeróżnych dziedzin sztuki, z których wymienimy jedynie malowidła, rzeźby, instalacje czy grafiki.

Serdecznie polecamy wszystkim miłośnikom sztuki!:)

 

 

Warsztaty plastyczne

W ramach aktywności w Kole Plastycznym uczennice klas VI c i VI d postanowiły przygotować uczniom klas młodszych propozycje ciekawych świątecznych działań plastycznych.

I tak, w dniu 15 grudnia Alicja Bielawska i Amelia Bułajewska z klasy VI c udały się na zajęcia do klasy II c i zabrały dzieci w magiczną podróż do zimowej krainy miękkiej jak wata i srebrzyście lśniącej jak folia aluminiowa. Podopieczni p. Doroty Skrobek stworzyli pod okiem uczennic bardzo ciekawe kompozycje!

Natomiast w dniu 20 grudnia, uczennice klasy VI d, Hania Malinowska i Julia Śmiechowicz, wszczęły wraz z uczniami klasy II e poszukiwania św. Mikołaja, a w tym celu dzieci przedstawić miały, jak naprawdę według nich wygląda święty. Co jak się okazało wcale nie jest takie oczywiste.

 

Świąteczne ozdoby

W dniu 24.11.2016r. Koło Plastyczne połączyło przyjemne z pożytecznym, wspierając akcję sprzedaży świątecznych ozdób i kartek w ramach działań Szkolnego Koła Caritas i oddając na ten cel wykonywane podczas zajęć barwne świąteczne gadżety. Popieramy charytatywne działania i zachęcamy do dzielenia się z innymi własnoręcznie wykonanymi drobiazgami!:)

 

Projekt „Dzień z życia w Pałacu Herbsta”

Uczestniczki Koła Plastycznego miały okazję wziąć udział w projekcie „Dzień z życia w Pałacu Herbsta” organizowanych przez Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi. Projekt ten zakładał najpierw uczestnictwo z specjalnym warsztacie, a potem na jego podstawie wykonanie pracy konkursowej.

Zajęcia warsztatowe, które odbyły się 02.11.2016r. były lekcją muzealną na temat rodziny Herbstów oraz zwyczajów w XIX wieku, na której uczennice musiały zmierzyć się ze stosowanym ówcześnie słownictwem, zasadami pałacowej etykiety a także wcielać w role mieszkańców pałacu.

Uczennice kl. VI d, Weronika Pastuszczak i Gabrysia Fornal, które wzięły udział w konkursie, zostały zaproszone na uroczyste rozdanie nagród w dniu 15.12.2016r., połączone z warsztatem tworzenia komiksu poprowadzonym przez p. Piotra Kasińskiego. Jak się okazało w plastycznych zmaganiach wzięło udział wiele szkół, z różnych poziomów edukacji. Wszystkie prace konkursowe zostały zaprezentowane podczas uroczystości. Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie komiksu opowiadającego historię, która mogła kiedyś wydarzyć się w murach Pałacu Herbsta. Wszystkie prace były ciekawe, każda była inna, a wiele z nich prezentowało niekonwencjonalne rozwiązania plastyczne.

Weronika i Gabrysia przyjęły od organizatorów podziękowanie dla Koła Plastycznego za udział w konkursie i podjęcie artystycznego wyzwania. A przecież o to właśnie chodzi, by każdy konkurs był przede wszystkim okazją do rozwoju wyobraźni, poszerzenia horyzontów i zdobycia nowych doświadczeń:)

Podziękowania dla koła plastycznego

 

Porządkowanie cmentarza

W dniu 29.10.2016 r. koło plastyczne miało przyjemność włączyć się, razem z grupą ochotników z naszej szkoły, w działania w ramach wolontariatu szkolnego na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi, połączonego z porządkowaniem nagrobków i kwestą na rzecz zabytków nekropolii. Akcja ta była także okazją do odwiedzenia grobów Orląt Lwowskich. Przy okazji zwiedzając część katolicką, prawosławną i protestancką mieliśmy sposobność podziwiać przepiękne pomniki i nagrobki, w które idealnie wkomponowane zostały ciekawe rzeźby o tematyce religijnej lub związane z życiem zmarłej osoby. Niektóre z nich wywarły na nas ogromne wrażenie i nawet kapryśna aura nie mogła przeszkodzić nam w uchwyceniu tej sztuki obiektywem aparatu.

 

 

Plenery fotograficzny

21.09.2016 r.

 

Październik 2016 r.

Zdjęcia: Ala i Gabrysia

 

Z. Goljan